Aj Wej-wej Zvěrokruh

(c) Národní galerie v Praze
(c) Národní galerie v Praze

Cyklus dvanácti bronzových hlav Zvěrokruhu vytvořil Aj Wej-wej roku 2010 jako “public sculptures”, plastiky pro veřejný prostor, a vystavil je kolem Pulitzerovy kašny v New Yorkském Central Parku. Od té doby jeden ze souborů putuje po světě a druhý umělec exkluzivně zapůjčil pražské Národní galerii. Toto dílo je první ukázkou Aj Wej-wejovy tvorby v České republice, z níž se od příštího roku představí ve Velké dvoraně Veletržního paláce monumentální instalace vytvořená prostoru přímo na míru.

Při práci na Zvěrokruhu se podle vlastních slov pokusil vytvořit vtipnou a přirozenou instalaci, jež by oživila komisní a šedé prostředí velkoměsta sovu hravostí a nenuceností. Zároveň má však dílo závažné historické konotace, neboť se jedná o přesné kopie plastik, které zdobily kašnu ve Starém letním paláci v Pekingu. Ten si císaři poslední čínské dynastie Čching (1644-1911) nechali zbudovat za pomoci evropských misionářů, avšak v roce 1860 byl po prohraných opiových válkách areál zničen a řada uměleckých děl včetně hlav zvířat zvěrokruhu se dostala do zahraničních sbírek.

(c) Ai Weiwei Studio
(c) Ai Weiwei Studio

Odtud jsou dnes v řadě případů vráceny nebo vykoupeny a vracejí se zpět na čínské území. Aj Wej-wej tak představením tohoto díla v zahraničním veřejném prostoru otvírá složitou problematiku uvažování o podstatě vlastní historie a identity v multikulturním světě, dnes podobně jako před několika staletími.

Komentovanou prohlídku provede Michaela Pejčochová, kurátorka čínské sbírky v Národní galerii v Praze.Citer ce billet
Ondrej Svec (2016, 31 mai). Aj Wej-wej Zvěrokruh. 1. Noc Filozofie - Praha 2016. Consulté le 30 mai 2024, à l’adresse https://doi.org/10.58079/sckj